Beruházás nélkül is óriási megtakarítás érhető el az energiaköltségekben

A ma már számos elérhető digitális megoldás alkalmazásával akár beruházás nélkül is optimalizálható az energiafelhasználás, ezáltal jelentősen csökkenthetőek a vállalati energiaköltségek. A lehetőség nem csak nagyvállalatok és nagy irodaházak számára adott, hanem a kkv-k is gyors megtérülést érhetnek el a szoftveres alkalmazások segítségével. Az üzemeltetés számos beavatkozási pontot kínáló finomhangolásának előnyeit több konkrét esettanulmány és példa bemutatásával prezentálták a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencia előadói a rendezvény Energiahatékonyság és okos energiafelhasználás című szekciójában.

A dinamikus épületenergetikai szimulációt mutatta be gyakorlati példákon keresztül Flaisz Ágoston, a Planet Energy Kft. ügyvezetője, alapító tulajdonosa. Az ingatlanszektor energiafogyasztásának csökkentése az uniós klímapolitikai célok (European Green Deal, Fit for 55, EPBD 2024) teljesítésének is lényeges feltétele – mutatott rá. Az új épületeknél a tervezésben van a megoldás, de ez a szegmens a teljes állományon belül túl kicsi részaránnyal rendelkezik a jelentősebb dekarbonizáció eléréséhez. A meglévő épületek esetében nagyobb lehetőséget kínál a felújítás, valamint az üzemeltetés optimalizálása, ami beruházást igénylő vagy nem igénylő beavatkozásokkal is elősegíthető.

Az épületek üzemelése folyamatosan (akár óránként) változik, az üzemeltetés optimalizálását, finomhangolását lehetővé tevő helyzetelemzés pedig praktikusan dinamikus szimulációval lehetséges. A dinamikus szimuláció órás bontású számítást tesz lehetővé, ezáltal a dinamikus hatások is figyelembe vehetőek, az üzemeltetésbe való beavatkozás lehetőségei pedig részletesen vizsgálhatóak. A dinamikus szimuláció előnyei számos épületenergetikai tényező esetében nyilvánvalóak, így a határoló szerkezetek (például árnyékolás) hatása, a gépészeti rendszerek, a megújuló energiaforrások (például napelemes rendszerek), a felhasználói szokások, menetrendek, igények, illetve a felhasználói berendezések, eszközök, technológiai gépek esetében is.

A dinamikus szimuláció lépései:

  • Időjárási adatsor és alapadatok megadása
  • Épületgeometria felvétele
  • Felhasználói zónák kiosztása
  • Épületszerkezetek megadása
  • Világítási szintek és üzemelés meghatározása
  • Gépek, berendezések teljesítményének, üzemelési idejének meghatározása
  • Gépészeti rendszerek és vezérléseik meghatározása
  • Használati melegvíz felhasználás meghatározása
  • Felhasználók létszámának, használati idők meghatározása
  • Épület üzemeltetési szempontjainak figyelembe vétele
  • Többféle forgatókönyv vizsgálata, riportok készítése

A dinamikus szimuláció előnyei miatt több célra jól használható, így nagy beruházások előkészítéséhez, energetikai és gazdaságossági elemzéséhez; épületfelügyeleti rendszer (BMS) és Energiamenedzsment-rendszer (EMS) paraméterezéséhez; a dinamikus szimuláció eredményei szerint javaslatok, módosítások tehetőek; biztosítható a hőtermelők, légkezelők adott feltételek szerinti üzemeltetése; a téli, nyári, átmeneti időszakra vonatkozó komfort paraméterekre irányuló javaslatok fogalmazhatóak meg; valamint lehetővé válik a rendszerek működésének összehangolása.

EGYES ÉPÜLETEK ESETÉN AKÁR 10-15% PRIMERENERGIA MEGTAKARÍTÁS ÉRHETŐ EL CSUPÁN AZ ÜZEMELTETÉS FINOMHANGOLÁSÁVAL.

Azonban már a tervezési fázisban is javasolt a szimulációs változatelemzések elkészítése, a tervezőkkel való konzultáció: ekkor nagyobb mértékű beavatkozás lehetséges (nagyobb elérhető megtakarítással) – mondta Flaisz Ágoston.

(Forras: portfolio.hu)